her yere izler bırakan Baktığı her göz'de hayâl olan. Kalemi kanatlarıyla tutan,Çırpınışını yazılara yansıtan bir Siyah kelebeğim.Hepinizi beklerim.Hoşgeldiniz Efendim.!19.05.2010

EY TÜRK GENÇLİĞİ !
Ey Türk Gençliği !
Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün istiklal ve cumhuriyetini müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezhür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle techit edebilirler. Millet, fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin Evladı !

İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurmaktır ! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal ATATÜRK


5 yorum:

Newbahar dedi ki...

Atamızın Türk gencine seslenişi günümüzde dahi güncelliğini koruyor. Ben dahi zaman zaman kendi kendime gençliğe hitabeyi mırıldanıp günümüzle karşılaştırır, analizler yaparım. Umarım gençlerde hitabenin anlamını biliyorlardır.
'' memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.''
bu günlerde ise en sevdiğim kısım bu satırlar. Bugüne cuk diye oturuyor ne yazık ki.

Adsız dedi ki...

bayramımız kutlu olsun canım.

EBRULİ dedi ki...

Sorumluluğunun bilincinde gençlerimiz olması dileğiyle..Emanete sahip çıkacak gençlerimiz olsun..Bayramımız kutlu olsun canım.sevgilerimle..

Deliler Teknesi dedi ki...

Bayramını kutluyorum... Gençliğe Hitabe başlı başına bir olay gerçekten... Neredeyse bir asır önce söylenenler, her döneme ışık tutuyor... Selam ve sevgiler.

ramazan dedi ki...

Sizin gibi, her gencin Gençliğe Hitabe'yi özümsemesi gerek.
Bayramınız kutlu olsun.